Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 najdziwniejszych podatków

115 912  
494   30  
Amerykańskie porzekadło głosi, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki. A im głupsze podatki przyjdzie nam płacić, tym bardziej już ta śmierć rozsądnie wygląda.

#1. Podatek od spłukiwania

Kliknij i zobacz więcej!
Sikasz, robisz kupę, musisz zapłacić. W 2004 roku w stanie Maryland (USA) zrobiono wielki krok naprzód ku ochronie Zatoki Chesapeake, a mianowicie przeforsowano "podatek od spłukiwania". Fundusz Odnowy Zatok Chesapeake i Atlantydzkiej wzbogacał się miesięcznie o kwotę 2,50 $ od każdego właściciela studni ściekowej i rocznie o 30 $ od właścicieli szamb. Przedsięwzięcia te miały na celu ochronę głównie flory i fauny poprzez zmniejszenie ilości wypuszczanego do wód azotu.

#2. Podatek od duszy

Piotr Wielki, car Rosji, wprowadził w 1718 roku podatek od dusz, czyli każdy musi płacić, no bo każdy duszę ma (coś podobnego do podatku pogłownego). Władca był jak najbardziej nastawiony anty-religijnie (był wielkim fanem np. Woltera), ale, niestety, wyrażanie podobnych co on poglądów, nie zwalniało wcale od płacenia. Dlaczego? Ponieważ jeżeli nie wierzyłeś, iż ludzie mają duszę, to i tak musiałeś zapłacić podatek "za odmienne poglądy religijne, od ustawowo przyjętych".
Piotr Wielki, który był wielkim fanem nakładania podatków, nałożył obowiązek płacenia daniny za posiadanie brody, uli, chomąta, czapek, butów, piwnic, kominków, jedzenia, ubrań, narodzin, ślubów i pogrzebów. Za bycie facetem też płaciło się podatek...

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Podatek dla czarownic

W styczniu 2011 roku w Rumunii zawrzało. W jednym miejscu znalazły się dziesiątki guślarek, czarownic i innych "Babów Jagów". Rzucały klątwy, przekleństwa i złorzeczyły obecnemu prezydentowi Trajanowi Basecu za to, że... nałożył na nie podatek i kazał zarejestrować im działalność gospodarczą. W kraju, który należy do Unii Europejskiej, czarownice są modne w dalszym ciągu i wiele osób korzysta z ich usług i "mądrości".
Rząd planuje również opodatkować wróżbitów i jasnowidzów, no ale ci to z pewnością przewidzieli...

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Podatek od tatuaży

Od 2005 roku każdy, kto zechce wytatuować sobie orła na ramieniu lub marzy o "byczym" kolczyku w nosie musi liczyć się z dodatkową opłatą w wysokości 6% sumy usługi. Amerykański stan włączył tatuowanie oraz piercing na listę usług podlegających opodatkowaniu. Lewatywy tez już niedługo opodatkują...

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Podatek od proszku do peruk

W 1795 roku na topie były proszkowane peruki. Wykorzystał to niecnie ówczesny premier Wielkiej Brytanii William Pitt Młodszy i opodatkował proszek do peruk, gdyż potrzebne mu były pieniądze na wszelkiej maści kampanie wojenne.
Żywot tego podatku był krótki, gdyż samo jego wprowadzenie sprawiło, że kupienie ulepszacza nakrycia głowy stało się luksusem i mało kto mógł sobie na to pozwolić. Na przestrzeni 20 lat trendy się zmieniły i nikt już nie nosił proszkowanych peruk.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Podatek od narkotyków

Od 2005 do 2009 roku w stanie Tennessee dilerzy narkotyków podlegali opłacie skarbowej za sprzedaż substancji niedozwolonych. Płacili od gra(o)ma:
1. 3,50$ za gram marihuany,
2. 50$ za gram kokainy,
3. 200$ za gram metaamfetaminy lub cracku.
Sprzedawcy śmierci płacili skarbowi państwa anonimowo. W zamian za uczciwość w płaceniu podatków, dilerzy dostawali specjalną naklejkę, do przyklejenia na woreczek z dragami, która była dowodem, że jesteś w porządku wobec urzędu skarbowego.
Urząd skarbowy w Tennessee zebrał ponad 6 milionów dolarów na tym podatku, głównie oczywiście dzięki konfiskatom nielegalnych produktów.

Kliknij i zobacz więcej!

#7. Katolicki podatek

W Niemczech Kościół pełni dwie funkcje. Pierwsza z nich to ta najbardziej popularna, związana jest ze  społecznością wiernych, druga zaś z instytucją, na którą w sposób bezceremonialny płaci się podatki.
Podczas kilku ostatnich dekad Kościół Rzymsko-Katolicki stracił wielu swoich wyznawców w Niemczech poprzez taki podatek.
Na takich samych, dość restrykcyjnych dodajmy, zasadach działają Kościoły w Austrii i Szwajcarii. Na czym polega ta zasada? Proste, jeżeli nie chcesz płacisz, czeka cię ekskomunika. Płacić muszą zarówno katolicy jak i protestanci. Jedynym plusem jest to, że większość z tych pieniędzy trafia do najuboższych i do różnych instytucji charytatywnych.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Podatek od bajgli

W 2010 roku w Nowym Jorku opodatkowano symbol spożywczy miasta, jakim są bajgle. A żeby rzecz jeszcze bardziej uściślić, opodatkowano nie tyle samo ciacho, co zjedzenie go na terenie ciastkarni. Wzięcie bajgla w torebce do domu było tańsze, gdyż wówczas jego cena nie zawierała podatku.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Podatek od moczu

"Pecunia non olet", czyli "pieniądze nie śmierdzą" to znane łacińskie powiedzenie. Jego geneza związana jest z rzymskim cesarzem Wespazjanem, który w I wieku naszej ery opodatkował szalety publiczne. Na pytanie swojego syna, czemu władca tak potężnego państwa zajmuje się takimi gównianymi sprawami, Wespazjan ponoć odrzekł "Pecunia non olet".

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Podatek od okien

31 grudnia 1695 roku ówczesny król Szkocji William III w ramach walki z kryzysem finansowym wprowadził coś, co w dużym uproszczeniu nazwać można "podatkiem od okien". Nałożył on na każde domostwo obowiązek zapłaty 2 szylingów, a jeżeli dom miał 10-20 okien opłata wzrastała do 4 szylingów. Za budynki z więcej niż 20 oknami właściciele płacili 6 szylingów.
XVII-wieczni Szkoci zareagowali z wielkim oburzeniem. Ci biedniejsi zamurowywali okna, by uniknąć taksy. Ci bogatsi, żeby pochwalić się swoim stanem sakiewki, budowali sobie domy z nadprogramową wręcz ilością okien.
Podatek ten zniesiono całkowicie dopiero w 1851 roku.

Kliknij i zobacz więcej!
 
 

Oglądany: 115912x | Komentarzy: 30 | Okejek: 494 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało