Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zielone miasta za lat kilkadziesiąt

65 894  
497   18  
Jak będziemy żyć i jak będzie wyglądała produkcja żywności za kilkadziesiąt lat? Pytanie może dziwne, ale ludzi na świecie jest coraz więcej, a miejsca na uprawy coraz mniej...

#1. Morski drapacz chmur

  ...dlatego też zaczynamy budować w górę. Widoczne platformy mogą służyć nie tylko do uprawy roślin, ale też do ich późniejszej obróbki. Można je też zagospodarować jako pomieszczenia mieszkalne. Duże przerwy między nimi zapewniają odpowiednie nasłonecznienie. 
 


 
Główną zaletą takiej konstrukcji jest jednak umieszczenie jej w wodzie. Dzięki temu oprócz energii słońca i wiatru możliwe będzie też wykorzystanie energii fal. Morska woda po przefiltrowaniu będzie się również nadawała do nawadniania upraw. Jak widać można w pełni wykorzystać środowisko naturalne, nie niszcząc go przy okazji.

 


#2. ECOpods



 
Architekci Howeler i Yoon przy współpracy projektantów ze Squared Design Lab pracują w Bostonie nad strukturą, która ma zapewnić miastu energię pozyskaną z morskich alg. Te małe żyjątka mogą się okazać w przyszłości podstawowym źródłem biopaliwa na świecie. 

 


Ramiona robota automatycznie zapewniałyby optymalny układ dla ich rozwoju. Sam wygląd takiego budynku ożywiłby nieco współczesną betonową dżunglę.

#3. Uprawa ruchoma


 
Projekt brazylijskiego architekta Felipe Campoliny stawia na wszechstronność. Każdy kontener może stanowić mały ekosystem uprawiany indywidualnie. 
 

 

Każde piętro może pomieścić sześć takich jednostek, które szybko i sprawnie można przemieszczać specjalną windą. Zależnie od dostępnego miejsca, budynek można rozbudować w pionie lub w poziomie.


#4. Koncept piramidy



 
Szacuje się, że przy obecnym tempie rozwoju i formie produkcji żywności w 2060 roku ok. 3 mld ludzi może cierpieć z głodu. Stąd właśnie wszystkie przedstawione tu projekty nastawione są na ekspansję w pionie, a nie poziomie. 

 


 
Projekt profesorów Erica Ellingsena i Dicksona Despommiera w kształcie piramidy to ogromny ekosystem, umożliwiający obok uprawy roślin także hodowlę zwierząt (głównie ryb i drobiu). Wszelkie odpadki byłyby zdatne do ponownego użycia. Odpowiednik takiego systemu w tradycyjny, znany nam dziś sposób produkcji żywności, musiałby wykorzystać 10 razy więcej wody i zajmowałby 20 razy więcej miejsca.
 



#5. Dragonfly (Ważka)








#6. Oasis Tower, Zabeel Park, Dubaj






#7. Plantagon




#8. Seawater Vertical Farm, Dubaj






#9. Miejski las, Chiny






#10. Eko-laboratorium






#11. Co-op Canyon






#12. Podniebna wioska, Rødovre 










Który projekt najchętniej widzielibyście w swoim mieście?


Oglądany: 65894x | Komentarzy: 18 | Okejek: 497 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

24.04

23.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało