Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
Joe Monster is watching you
...BO POWAGA ZABIJA POWOLI
« starszy artykułnowszy artykuł »

10 niesamowitych faktów o snach

Moonshield | Wt 01-12-2009 04:42 | 246895x | 2536 | 108
Ludzie ze snami mieli do czynienia od zawsze, a mimo tego po dziś dzień nie jesteśmy pewni, jak działają, co oznaczają i skąd się biorą. Oto 10 faktów o snach, które pozwolą nam przyjrzeć im się lepiej.

#10. Sny niewidomych ludziLudzie, którzy stracili wzrok po urodzeniu, mogą widzieć obrazy w swoich snach. Sny tych, którzy urodzili się bez tego zmysłu, pozbawione są obrazów, ale pełne są innych bodźców – dźwięku, zapachu, dotyku czy emocji.

#9. Zapominasz 90% swoich snów


W zaledwie 5 minut po przebudzeniu nie pamiętasz połowy swoich snów. W ciągu kolejnych 5 minut, 90% z nich ulatuje całkowicie. Słynny poeta Samuel Taylor Coleridge obudził się pewnego ranka, mając wcześniej fantastyczny sen. Swoją wizję zaczął od razu spisywać na papier i tak powstał jeden ze słynniejszych angielskich poematów: Kubla Khan. W pewnym momencie (dokładnie po 54 wersach) ktoś na moment przerwał mu pisanie. Coleridge, powróciwszy do pisania, nie był w stanie przypomnieć sobie reszty snu. Poematu nigdy nie dokończono.

Warto odnotować, że historia zna sporo przypadków, w których słynne dzieła były przelanymi na papier snami ich autorów. Tak powstał np. Frankenstein czy Dr. Jekyll and Mr. Hyde.


#8. Każdy śniKażda istota ludzka ma sny (nie licząc przypadków z poważnymi zaburzeniami psychologicznymi), jednak sny kobiet i mężczyzn nieco się od siebie różnią. Mężczyźni mają tendencję do śnienia w większości o innych mężczyznach, podczas gdy kobietom śnią się obydwie płcie mniej więcej po równo. Dodajmy jeszcze, że zarówno kobiety jak i mężczyźni odczuwają podczas snów seksualne bodźce, niezależnie od tego, czy sen jest z nimi powiązany; mężczyźni doświadczają erekcji, a kobiety zwiększonego ukrwienia pochwy.


#7. Sny zapobiegają psychozieW niedawnych badaniach nad snem, studenci, których budzono na początku każdego śnienia (wciąż dając im jednak pełne 8 godzin spania), odczuwali trudności w koncentracji, rozdrażnienie, halucynacje i pierwsze oznaki psychozy zaledwie po 3 dniach. Kiedy wreszcie pozwolono im na osiągnięcie fazy REM, ich mózgi automatycznie zwiększyły jej długość, nadrabiając jej poprzednie braki.


#6. Śnimy tylko o tym, co znamyNasze sny często przepełnione są obcymi ludźmi, którzy odgrywają w nich swoje role. Czy wiesz, że twój umysł tych twarzy nie wymyśla, tylko należą one do ludzi, których widziałeś kiedyś w życiu, ale możesz tego nie pamiętać? Podły zabójca z ostatniego koszmaru może być facetem, który tankował samochód twojego taty, kiedy byłeś małym berbeciem. Wszyscy widzieliśmy w życiu setki tysięcy twarzy, mamy więc praktycznie nieskończony zapas postaci dla naszego mózgu do przerobienia ich i umieszczenia we śnie.


#5. Nie każdy śni w kolorzeZastanawiającym jest fakt, że 12% ludzi śni wyłącznie w kolorze czarno-białym. U ludzi występują także pewne standardowe motywy senne, jak przeżycia szkolne, pościg, bieg w miejscu, doświadczenia seksualne, spadanie, spóźnianie się, śmierć znanej osoby, wypadanie zębów, latanie, oblewanie egzaminu czy wypadek samochodowy. Nie wiadomo jednak, czy widzenie snu w czarno-białych kolorach wpływa jakoś na intensywność odczuwanych przy nich emocji.


#4. Sny nie są o tym, co przedstawiająJeśli sen dotyczy jakiegoś specyficznego tematu, nie zawsze oznacza to, że jest właśnie o tym. W większości przypadków przemawia przez niego głęboka symbolika. Umysł stara się porównać twój sen do wszystkiego, co jest podobne. To jak pisanie poematu opisującego np. to, że mrówki były niczym "maszyny, które nigdy się nie zatrzymują." Zatem jakiekolwiek rzeczy pojawiają się w snach, są one często jedynie metaforą tego, co umysł stara się przekazać.


#3. Byli palacze mają bardziej wyraziste snyLudzie którzy rzucili palenie zgłaszali, że ich sny stały się bardziej wyraziste. Journal od Abnormal Psychology – dziennik wydawany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne podał, że wśród 293 badanych abstynentów tytoniu (od 1 do 4 tygodni), 33% odnotowało przynajmniej jeden sen dotyczący palenia. W większości tych przypadków podmiot badań przyłapywał siebie na paleniu papierosa, odczuwając przy tym silne negatywne emocje, jak panikę i poczucie winy. W 97% przypadków badani nie mieli takich snów przed pozbyciem się nałogu, a same sny określali jako dużo bardziej wyraziste od pozostałych.


#2. Zewnętrzne bodźce stymulują nasze snyO tym, że świat zewnętrzny ma duży wpływ na wizerunek snów, zapewne niejeden z nas się przekonał, kiedy ktoś lub coś próbowało go obudzić. Dźwięk budzika może stać się nagle burzą z piorunami, a dotyk czyjejś osoby trzęsieniem ziemi. W podobny (chociaż mniej zewnętrzny) sposób organizm sygnalizuje swoje potrzeby. Przykładem może być tutaj sen o piciu wody i niemożliwości zaspokojenia pragnienia, kiedy organizm naprawdę potrzebuje płynów.

Powyżej zaś słynny obraz "Sen spowodowany lotem pszczoły wokół jabłka granatu na jedną sekundę przed przebudzeniem" Salvadora Dalego, który niejako odzwierciedla ten koncept.


#1. Podczas snu jesteś sparaliżowanyWierz lub nie, twoje ciało podczas snu jest sparaliżowane. Prawdopodobnie ma to na celu ochronę ciała przed odgrywaniem pewnych czynności ze swoich snów. Zdarza się, że będąc w takiej fazie, człowiek odzyskuje świadomość i czuje przerażenie, jakby za chwilę miał umrzeć. Niektórzy wspominają o tym, że słyszą wtedy czyjeś głosy lub widzą jakieś postacie w pokoju. Być może właśnie z paraliżu sennego i halucynacji z nim związanych wzięły się historie o porwaniach przez kosmitów.
Strona do druku Drukuj
Autor: bezbrige.com
Tłumaczenie:: Moonshield
Tagi: sen fakty ciekawostki
« starszy artykułnowszy artykuł »

Masz uwagi do artykułu - znalazłeś błąd, literówki, źródło? Napisz do redakcji
 |  Strona do druku Drukuj  
Oglądany: 246895x  |  Komentarzy: 108  |  Okejek: 2536 osób
Zobacz też
108 komentarzy
Najlepszy komentarz
lubiemojekrzywenoginoico - Superbojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Jadąc kiedyś autobusem przyśniło mi się, że mój pies bardzo szarpie mnie za buta. Obudziłem się. Okazało się, że wentylator wciągnął sznurówkę...
:'(
Kamil69 - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
a mnie kiedyś się śniło że biorę prysznic a tak naprawdę oszczałem łóżko i siebie
Wszystkie komentarze
panwojtas - Superbojownik   |  2 lata i 18 dni temu  |  
wystaczy mi kilka przygód z LD i (chyba) z OOBE, żeby tylko spać spokojnie...
festin - Bojownik   |  2 lata i 19 dni temu  |  
Jak zasypiamy, to nasz umysł odcina kontrolę na mięśniami, po to byśmy pod wpływem snów nie biegali po nocy - niekiedy to nie działa i wtedy jakieś lunatykowania etc . Ale jeśli zaraz po zaśnięciu wybudzimy się - to leżymy bez jakiejkolwiek kontroli nad ciałem - najgorsze jest to, że nawet nie kontrolujemy oddechu i to wywołuje uczucie paniki - próbujemy się siłą woli przebić przez tą barierę i w końcu to działa.
Czasami jest odwrotnie - śpimy i nagle ta blokada zawodzi - i nagle spacerując we śnie zmuszamy nasz organizm do wysiłku poruszenia nogą - a ponieważ cały organizm jest spowolniony, to jest to wysiłek znaczny - często to nawet nas budzi. Rzucamy się gwałtownie w łóżku i przez chwile czujemy się wyczerpani.

A co do snów - to jedynymi sennikami sa nasze własne doświadczenia i nasz własny sposób interpretowania świata. Każdy z nas widzi świat inaczej i inaczej odbiera przenośnie, symbole etc. a sny rodzą się z naszych doświadczeń - często nieuświadomionych.
Esmeralda20 - Bojowniczka   |  2 lata i 19 dni temu  |  
Wielu ludzi wierzyło dawniej, że odzyskiwanie świadomości to zmora senna. Ucisk klatki piersiowej, niemożność poruszenia się i krzyczenia, trochę straszne.. byłby o tym fajny artykuł ;)

http://internet-kutno.pl/straszydlo/images/stories/zmor.jpg
klajsterusbelejus - bojownik   |  4 lata i 7 miesięcy temu  |  
Co mnie dobija,to to, że czasem, kiedy już prawie śnię, nagle się budzę i mam wrażenie jakbym nagle spadł z niewielkiej wysokości na łóżko. Nie cierpię tego, mam wtedy czuję się tak jakby to był sygnał ostrzegający o jakimś zagrożeniu czy... obecności.

Sny mają również to do siebie, że mogą nas przerażać rzeczy, które normalnie by w nas tego przerażenia nie wzbudziły.

Sny świadome czasem mi się zdarzały- pamiętam jak raz we śnie atakowały mnie jakieś gargulce, a ja wyciągnąłem zza pazuchy miniguna i je rozwaliłem :D
macieq90 - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
a macie tak ze jak snicie to macie sen o tej samej wymyslonej w snach okolicy?? jakas alternatywna wersja twojego miasta. Nie sa to powtarzajace sie sny ale rozne historie w tym wymyslonym swiecie. Ja mam tak od dziecka i tak jakos mi sie ten swiat powieksza co jakis czas z kolejnymi snami. Moze być w śnie to inna okolica niz w poprzednim czasem sie powtarzają ale składają się w jakas logiczna calosc okolicy. :P
Neema - Bojowniczka   |  ponad 5 lat temu  |  
Strasznie lubię wszystko co związane ze snami :) Najbardziej mnie zaciekawiło to o symbolice. Jak mam rozumieć, dajmy na to, sen o homoseksualnych drzewach, bądź radioaktywnej windzie w MediaMarkcie? Może mi ktoś poleci jakiś dobry sennik? :D

W snach bardzo często mi się zdarza, że jestem blisko czegoś, ale tego nie widzę, mam zamazany obraz i tylko w jednym punkcie, gdzieś na skraju pola widzenia mogę widzieć wyraźnie. Tak sobie myślę, czy to ma jakiś związek z tym, ze jestem dość mocnym krótkowidzem.

I dziwi mnie, jak ludzie mówią, ze nie można umrzeć we śnie. Ja już raz umarłam :D
monika_joy - Bojowniczka   |  ponad 5 lat temu  |  
To naprawdę straszne to odzyskiwanie świadomości... przeczytać to, to co innego niż przeżyć... Takie uczucie żę niegdy sie juz nie poruszysz, totalne przerażenie, uczucie nadchodzącego końca... I staranie się żeby palce u nóg się poruszyły (me2fisto masz rację:) I wtedy paraliz mija w sekundę... Najbardziej ekstremalne przeżycie ... Żadne bungee i skoki ze spadochronem się z tym nie równają....

Dziwne jest to że ma się wtedy zamknięte oczy ale jakby... widzisz gdzie jesteś.. pokój cały, jakbyś był poza ciałem... ?

I zdarzyło mi się to 3 razy. Zawsze za dnia kiedy nie powinnam była spać bo miałam coś waznego do zrobienia ale oczywiscie lezenie jest lepsze od robienia czegokolwiek... i wydaje mi się że ta nagła świadomość u mnie jest spowodowana nagłym stresem w stylu (o kur** miałam ogarnąć mieszkanie!!!)
Więcej nie idę spać za dnia... Nie chcę więcej tego przerażenia... ;(
pckiller - Superbojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
@ GalkaMuszkatolowa - kupimy Ci sztucznego przyjaciela pod choinkę;p

Raz w życiu miałem coś jakby paraliż we śnie przy pełnej świadomości. Straszne przeżycie dla małego dzieciaka :/ Ani się poruszyć, ani krzyczeć, że coś jest nie tak - faktycznie myślałem, że umieram.
jehente - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
a ja nie miałem niczego o czym tu było napisane, mam często sny, a pamiętam z częstotliwością 2-3na tydzien, to chyba sporo. Ale te które najbardziej zapadły mi w pamięci to :
1. śledzenie dziewczynki idącej brudną śląską ulicą,potem zjazd na sankach w dół, przejście przez labirynt hałd węgla,wejście do podziemnej kolejki ultra nowoczesnej która w kilka minut zabrała mnie do Opola do muzułmańskiego biblioteki wyglądającej dokladnie jak ta w Salamance bodajże.

2.sen o śnie w którym śnilo mi sie że śnie na plaży o tym że ide pływać i odpływam od brzegu, ratuje delfina z sieci kłusowników, delfin mówi, zabiera mnie pod wode do swojego królestwa, okazuje sie, że jest władcą mórz, ale bida spadła na jego kraj i dziękuje mi za uratowanie mu życia ,ale nie wiem jak .Nagle sie budze na kocu na plazy i zamiast pilki obok lezy moja dziewczyna, ale NIE MA materacu - co znaczy ze to sie wydarzylo, ale we śnie o tym nie wiem.

3. obserwowanie z wysoka bardzo gniazda mrówek, okazuje sie ze to nie mrówki tylko roboty, wychodzą z podziemii zeby mnie znaleźć, ja uciekam one mnie gonią , szukają, wchodzę w tajne przejście na górze Ślęża i czołgam sie jakby kanałami, roboty juz wiedzą gdzie jestem, ja spierdzielam jak sie da, wychodzę z kanałów zaraz nad autostradą a4 nieopodal. I zaczynam lewitować i lecę, zaczyna sie burza, znajduje dom z wieloma oknami, wszystkie otwarte, w domu znajduje na samej górze pomieszczenie zamkniete jedynie firankami, tam sie chowam, bo wiem ze to łózko przyjaciolki, zaoknem burza, nagle zasypiam i budze sie gdy jest juz piekny słoneczny poranek i zaraz po przebudzeniue Ona dzwoni.

4.jade rowerem przez lasy ściezka góra dół prawo lewo , majestatyczna, łaki lasy pola, drzewa krzewy pełno kwiatów, widze z naprzeciwka nadjezdzają dwie piekne dziewczyny, ale jada na łake na koc. podlgadam je bo są daleko, i nagle biegnie z zakrwawionym pyskiem niedźwiedź polarny, zjada jedną ,a ja ratuje drugą zabierając ją na kamien na srodku rzeki, okazuje sie ze niedzwiedz bialy boi sie wody.

Streszczałem sie :P ale jak juz mam sen to strasznie m isie podoba ;)
Nigdy nie sniła mi sie śmierć, zęby, bieg w miejscu, zawsze coś co ma sens ;]

a kiedys jeszcze przebicie mieczem samurajskim niespelnionej mej milosci;;]
Wino2405 - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Mi się czasami śni, że sikam i nie mogę przestać a obok czeka jakaś laska. Co w związku z tym ? :D
serek666 - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
jak ja nie lubię ludzi wierzących w różne bzdety typu jakieś znaczenie snów. wiarę w boga toleruję, podejrzewam że to jakaś podświadomo potrzeba, sam to olałem bo to kolejna głupia, nielogiczna rzecz "paranormalna". duchy? potwory? sranie-w-banie!
dużo o tym czytałem, i rzeczywiście jest coś takiego jak paraliż przysenny - parę razy spotykałem się z opisami takiego stanu przez jakichś nawiedzonych frajerów, m. in. przez jakąś babę która to opisała i wspólnie z innymi jej podobnymi próbowała zrozumieć, dlaczego ten straszny skrzat ją straszy i zniewala. haha! a autor niewiele wie o snach, poczytajcie o tym na necie bo to dużo ciekawsze niż powyższy artykuł.
Jarzomb - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Czasami mam sny, w których muszę zrobić praktycznie niewykonalnego, co wymaga nieziemskiej, porażającej cierpliwości i ogromnej ilości czasu.

Np. śniło mi się że nie wiadomo skąd przyszedł do mnie jakiś dziwny potwór, groził mi śmiercią jeśli nie wykonam jego zadania... Zadanie polegało na tym że należało co około minutę przejść parę kroków (koło 1-2 m) do przodu. W taki sposób musiałem przejść dookoła całą kulę ziemską. Potwór stał nade mną i pilnował. Straszne jest to uczucie bezradności :D

Miałem też drugi podobny sen, tylko że wtedy za zadanie miałem przetoczyć się bokiem przez ogromną pustą powierzchnię :D Po jakimś czasie spadłem z łóżka. Okazało się że przetoczyłem się przez łózko.
Rzadko kiedy zapamiętuje sny ale te dwa utkwiły mi mocno w pamięci :D
Dandak - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
a ja mam taka jazde ze jak spie to sni mi sie ze ide ide i nagle wpadam w dziure i az caly sie spinam. dziwne to
Trinity85 - Bojowniczka   |  ponad 5 lat temu  |  
Ale sie uhihałam z niektówych opisów :P Ja bym chciala poeksperymentowac ze snami swiadomymi i OOBE, ale mam jedna wade - panicznie sie boje doslownie wszystkiego, co nadnaturalne i dziwne - jakbym np. zobaczyla jakiegos ducha, to bym umarła:P a jednoczesnie mnie to strasznie ciekawi i duzo o tym czytam.

Jak bylam mala to mialam czesto, chyba!, paraliz: wydawalo mi sie, ze z rogu pokoj podchodzi do mnie szybko swinka Piggy i gryzie w reke wystajaca mi z lozeczka ze szczebelkami, a jak bylam odwrocona w druga strone - to gryzły mnie dwa Kermity... czyzby za duzo Muppetów? :| Ale czulam bol i wtedy wiedzialam, ze moge zasnac:P dziwne...

Mialam tez raz w mlodosci malo spektakularny sen świadomy - mowilam do kuzynki, ze jestesmy w snie, ze to sen, a ona: - no co ty? :P

A pare razy moj stary budzik - juz go nie mam - budzac mnie nad ranem glosno jak dzwon, sprawial, ze we snie dzwonil mi telefon i chcialam odebrac, ale nie wiedzialam, gdzie jest.

A koszmary rzadko miewam, ale straszne jest, jak mi sie sni, ze mam w nocy odsloniete okno i budze sie, a mieszkam na parterze domu i ze ktos w nocy dzwoni do domofonu, a ja jestem przekonana, ze to jakas zjawa i zaraz zajrzy przez okno! brrrrrrrrr...

btw, zazroszcze Wam tych swiadomych snow i wspolczuje paraliżów :)
brixu - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Zapomniałem dodać że jestem ciekawy prawdziwego znaczenia naszych snów , czy wogle mają jakieś znaczenia , miałem kilka dziwnych snów a w senniki nie wierzę, tak samo intryguje mnie fakt że gdy byłem młodszy miałem jakieś 7-12 lat strasznie gadałem przez sen zasypiałem w dużym pokoju podczas gdy ojciec oglądał telewizje nie raz nagrywał mnie kamerą i potem oglądałem sam siebie jak gadam kompletne bzdury , do dzis pamietam jak mówiłem przez sen gdzie są moje kioski ( chodziło o kioski ruchu ) nie wiiem czemu tak mówiłem , ojciec sie śmiał że jakaś mafia jestem że kioski mam :D
brixu - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
U mnie jest tak że gdy w śnie mam akcje że coś sie dzieje ktoś sie z kimś bije albo ja sie z kimś bije , ogólnie jesli jest jakiś dym to wszystko dzieje sie w takim bullet time ( spowolnieniu ), tak samo nie raz miałem sen że spadam z 7 czy 9 piętra ( całe życiie mieszkam na wysokich piętrach ) spadam spadam oczywiście lece jakieś 20 sekund w śnie i tuż przed ziemią się budzę albo robię ( omniaam omniam ) i zmieniak bok na którym śpię.
kalboy92 - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Fajnie Fajnie ! Ja tylko szukam tej panny z mojego snu, która ostatnio mi się śniła :]!
Edeta - Bojowniczka   |  ponad 5 lat temu  |  
Przeczytalam wszystkie komentarze-są jeszcze ciekawsze niz artykul! :D

Co do tego tiku kiedy nagle sie budzimy przez nagły 'podryg' ciała-zazwyczaj są u mnie spowodowane tym ze spadam z kraweżnika, i w momencie kiedy powinnam dotknąc ziemii budze sie nagłym ruchem... Już dwa razy zdarzylo mi sie to kiedy obok lezal moj chlopak, ktory zazwyczaj zasypia dłuzej... glupie uczucie kiedy sie od razu wie ze ten ktos to zauwazyl a nie wie sie co odpowiedziec na 'co sie stalo Skarbie?' ;)

No i orgazmy :D to dopiero fajna sprawa xd czesto snia mi sie takie rzeczy, i moj facet do tej pory nie moze przezyc ze zazwyczaj snia mi sie jeszcze intensywniejsze niz w rzeczywistosci ;) ale po komentarzach widze ze to głownie dziewczyny tego doswiadczaja :)
Edeta - Bojowniczka   |  ponad 5 lat temu  |  
Powiem szczerze ze wielu rzeczy stad nie doswiadczylam, np nigdy nie snilam ze biegne w miejscu, ani nigdy dzwieki z zewnatrz na zamieniały mi sie w cos innego podczas snu.
Za to ostatnio snilo mi sie ze w pokoju do ktorego zaraz wejde jest moj znajomy, wiedzialam o tym mimo ze wygladał inaczej, musialam nawet spytac ktory z nich to on ;) wiec wnioskuje ze mial twarz kogos kogo wczesniej widzialam na ulicy :)
Kabra - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Nuda, nic nowego się nie dowiedziałem.
Jura - Superbojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Zazwyczaj jestem w śnie na skraju jakiegoś potężnego urwiska, i strasznie się boję- mam wtedy potworny i paraliżujący (dosłownie) lęk wysokości!
Zupełnie inaczej niż w realu- wspinam się, także w tzw. "górach wysokich" i owszem czasem wysokość robi jakieś tam wrażenie, ale nie jest to lęk. W górach najbardziej boję się tego co jest nad moją głową- tj. spadających kamieni i lawin (takie zboczenie).
me2fisto - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Pobudka podczas paraliżu sennego to to jes mmm... z paręnaście razy w roku,ale nie żebym się budził w środku nocy.Przeważnie budzę się z paraliżem po 30 minutach od zaśnięcia.A najlepszą metodą jaką znalazłem na pozbycie się tego jest próbowanie poruszania końcówkami palców u stóp.Po chwili Ciało samo odzyskuje panowanie nad sobą.

a dziwniejszy sen... hmm .... Wybuch bomby atomowej na krześle w pokoju.Grzyb atomowy był metrowej wielkości i napromieniował cały duży pokój.
kerlik - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Tak a propos. Ostatnio śpię z moją lubą. Środek nocy, mam dziwny sen... jakaś dziewczyna mnie dotyka ręką gdzieś w okolicy mostka. Pierwszy raz rękę delikatnie wziąłem i odepchnąłem, ale ona znowu, nie daje za wygraną. Ponownie chwyciłem jej dłoń i odepchnąłem lekko. Niestety znów położyła rękę na mostku. Coś mnie wzięło i uderzyłem ją po łapie. Domyślasz się, drogi czytelniku, co się pewnie stało. Tak! Dostało się mojej dziewczynie, która próbowała się do mnie przytulić...
DonPiwny - bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
sen świadomy to jest dopiero zabawa ! a pozatym sny można pamiętać ! wystarczy ćwiczyć, polecam poczytać o świadomym śnie, nie mylić z oobe
leronflon - Superbojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
kolor czarno-bialy - cos jak sos slodko-kwasny wuja Bena...
rmikke - Superbojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Chciałem napisać to samo, co ukajali, ale już napisał.

Dodam tylko, że raz mi się śniło, że bronię żonę i nieźle ją przy tym skopałem...
ukajali - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Z tym paraliżem nie wiem czy tak jest do końca, bo ja kiedyś chciałem kopnąć piłkę we śnie, a kopnąłem kota który spał u mnie w nogach. Brat w ten sposób kopnął w kaloryfer. Poza tym nie dałoby się mówić przez sen, co też się zdarzało
demeone - Superbojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Ostatnie a raczej #1 to tzw OBE, da rade wycwiczyc ale trzeba troche czasu na to i co najważniejsze nie bać się tego uczucia paraliżu. Można odczuwać czyjś oddech za sobą ale to będzie twój własny oddech.
Ciapata666 - Superbojowniczka   |  ponad 5 lat temu  |  
Ponoć co tydzień na pogotowiu znajduje się masa ludzi po śnie, czasami nawet do amputacji kończyn. Gdy człowiek się uchleje w tzw "trupa", uśnie na jednej kończynie i śpi tak całą noc to krew nie dopływa i ciężko może się to skończyć. Nie wiem na pewno ale już kilka razy słyszałam o czymś takim.
neoque - Bojownik   |  ponad 5 lat temu  |  
Dahag: tik, o którym wspomniałeś zaobserwowałem u siebie w sytuacjach gdy jestem bardzo zmęczony i zapadam w sen (np. w samochodzie - na miejscu pasażera, po wielu intensywnie spędzonych godzinach bez snu), ale ani razu nie miało to związku z przyczynami, o których wspominasz tuz przed zaśnięciem. Po prostu usypiam ze zmęczenia i w którymś momencie gwałtownie się wybudzam, na ogół podskakując i machając kończynami. Często strasząc przy tym najbliższe otoczenie.

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
:: Najpotworniejsze w tym tygodniu
:: Newsy z kategorii
:: Jak to drzewiej bywało