Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Piątek 13. i inne pechowe dni

116 250  
593   43  
W 1791 roku brytyjskie władze wypowiedziały aktywną wojnę przesądom panującym wśród marynarzy. W po dwakroć przeklęty dzień, piątek 13., w stoczni rozpoczęto budowę sporego statku. Na przekór zabobonom nazwano go "Piątek", zwodowano, ma się rozumieć, również w piątek i statek odpłynął w siną dal. Od tej pory po statku i załodze słuch zaginął.

Jednakowoż, oprócz piątku, 13., w umysłach ludzi istnieją jeszcze inne pechowe dni i liczby.

#1. Przesąd rzymski

Kliknij i zobacz więcej!

18 lipca 387 r. p.n.e. Celtowie doszczętnie złupili Rzym. Od tej pory 18 lipca w Rzymie traktowany jest jako nieszczęśliwy dzień. I rzeczywiście, 18 lipca 64 r. w nocy w Rzymie wybuchł pożar, który trwał 3 dni. Pożar zniszczył 10 z 14 dzielnic miasta, w tym Forum. To właśnie tej nocy Neron deklamował swe wiersze patrząc na łuny pożaru.

#2. Przesąd Burghleya

Kliknij i zobacz więcej!

 Baron Burghley, od 1572 roku lord skarbnik na dworze Elżbiety I, zawsze mawiał swemu synowi, że w roku są trzy "pechowe" poniedziałki: pierwszy poniedziałek kwietnia, w którym jakoby Kain zabił Abla; drugi poniedziałek sierpnia, gdy Pan zniszczył Sodomę i Gomorę oraz ostatni poniedziałek grudnia - dzień narodzin Judasza Iskarioty.

#3. Przesądy rosyjskie

W rosyjskiej tradycji, w każdym miesiącu był jakiś pechowy dzień. Najbardziej "urodzajny" pod tym względem był styczeń, w którym wskazywano aż 7 pechowych dni, najszczęśliwszy zaś wrzesień - tylko jeden dzień, 18.

#4. Przesąd Zwiastowania

Kliknij i zobacz więcej!
 

Prócz tego w Rosji uważano, że na jaki dzień tygodnia przypada Zwiastowanie, w taki dzień przez cały rok nie należy zaczynać żadnych poważnych prac. Poza tym nie należało zaczynać żadnych prac również w poniedziałki, środy i piątki.

#5. Przesąd dnia Rzezi Niewiniątek

Kliknij i zobacz więcej!
 

W Anglii i Francji, za najbardziej pechowy dzień w roku długo uważano dzień Rzezi Niewiniątek (28 grudnia). Dzień tygodnia związany z owa rzezią uważano za pechowy również przez cały następny rok. Ludzie przesądni wystrzegali się w takie dni rozpoczynania podróży czy podejmowania innych ważnych przedsięwzięć. Interesujący przykład ulegania temu zabobonowi wiąże się z koronacją 4 marca 1461 roku króla Anglii Edwarda IV. Była to niedziela, a ponieważ w poprzednim roku 28 grudnia przypadał właśnie w ten dzień tygodnia, ceremonię trzeba było powtórzyć innego dnia! 

#6. Przesąd japoński

Kliknij i zobacz więcej!
 

W Chinach i Japonii za pechowe uważa się liczby 4 i 9. Ponoć "cztery" wymawia się po japońsku "shy", co brzmi podobnie  jak słowo "śmierć", a "dziewięć" - "ku" ma brzmieć podobnie do wymowy słowa "ból".

#7. Przesąd Korolowa

Kliknij i zobacz więcej!
 


Siergiej Korolow, ojciec radzieckiej kosmonautyki, nie lubił poniedziałków. Rzeczywiście, za czasów Korolowa, na 4 udane starty poniedziałkowe przypadało 11 awarii. Startująca w poniedziałek, 10 października 1960 roku rakieta nośna Mołnia 8K78 (Błyskawica) z sondami do badania Marsa, eksplodowała.

#8. Przesąd bajkonurski

Kliknij i zobacz więcej!
 

Na Bajkonurze nigdy nie wyznacza się startu na dzień 24 października.

#9. Przesąd ubezpieczycieli

Kliknij i zobacz więcej!
 

Brytyjscy ubezpieczyciele twierdzą, że najbardziej pechowy dzień to poniedziałek, 27. Według ich raportów, na ten dzień przypada największa liczba wypadków, nieprzyjemności i traum.

#10. Przesąd niemiecki

Kliknij i zobacz więcej!
 


W Niemczech i Austrii dzień 1 kwietnia od dawna był uważany za pechowy. Człowiekowi urodzonemu tego dnia nie wiodło się w życiu. Według legendy w ten dzień Szatan został strącony z nieba, a także 1 kwietnia miał się urodzić Judasz. Czyżby baron Burghley się mylił?
 


Oglądany: 116250x | Komentarzy: 43 | Okejek: 593 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

23.04

22.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało