Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Największe sportowo - płciowe skandale

128 422  
782   30  
Nie tak dawno temu media rozkosznie pławiły się w skandalu dotyczącym tegorocznej medalistki w biegu na 800 metrów. Z początku pojawiły się tylko spekulacje - czy reprezentantka RPA na mistrzostwach świata w Berlinie jest na pewno kobietą? Już na pierwszy rzut oka widać było, że w Caster Semenya jest coś z mężczyzny... Lekkoatletka przeszła więc serię badań. Prawdziwe ich wyniki poznamy w listopadzie, jednakże już teraz jeden z australijskich dzienników upublicznił nieoficjalne rezultaty testów – nadprodukcja testosteronu w ciele Caster doprowadziła do zaburzeń anatomicznych, których wynikiem jest rozwinięcie się zarówno żeńskich jak i męskich organów płciowych. Wszystko wskazuje na to, że Semenya jest hermafrodytą.

Tu jednak zatrzymamy się na chwilę i zerkniemy w przeszłość. Okazuje się bowiem, że historii sportu nie są obce tego typu "płciowe skandale".

Dorja vel Hermann Ratjen

Zostańmy przy igrzyskach odbywających się w Berlinie. Oto postać, która miała być dumą aryjskiej rasy i jednym z pionków propagandowej gry Adolfa H.
Dorja Ratjen, bo o niej tu mowa, startowała jako reprezentantka Niemiec w skoku wzwyż podczas Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku. Zawodniczka zajęła wtedy czwarte miejsce. Wynik ten Dorja poprawiła już w 1938 roku na mistrzostwach Europy odbywających się w Wiedniu.


Już wcześniej krążyły pogłoski podważające “kobiecość“ panny Ratjen – męska budowa ciała, niski głos i obfity zarost na twarzy, a do tego niechęć reprezentantki Niemiec do korzystania ze wspólnych pryszniców z resztą zawodniczek budziły podejrzenia nie tylko wśród pozostałych uczestniczek Igrzysk. Po tym jak odkryto u Dorjan męskie narządy płciowe, pobity przez nią rekordowy wynik w skoku wzwyż (170 cm) został anulowany. Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak Semenya, Ratjen była hermafrodytą.


W późniejszych latach Dorja Ratjen zmieniła swe imię. Hermann Ratjen zmarł w 2008 roku.

Stella Walsh, czyli Stanisława Walasiewicz

Pierwszy polski akcent w tym rozważaniu. Wprawdzie Stanisława urodziła się w Polsce, ale jako trzylatka wyemigrowała wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Tam, już jako Stella Walsh, okazała się sportowo uzdolnionym dzieckiem. Zanim dostała obywatelstwo amerykańskie zmuszona była trenować w Warszawie. Kiedy amerykańska federacja, widząc ogromny talent lekkoatletki, zaproponowała jej wreszcie nadanie obywatelstwa ta dumnie odmówiła, decydując się na reprezentowanie podczas igrzysk w Los Angeles (1932 r.) swojej ojczyzny. W biegu na 100 m osiągnęła rekordowy wynik 11,9 s, co zagwarantowało jej złoty medal.


Późniejsza kariera to dla Stelli pasmo sportowych sukcesów, za które sportsmenka zgarniała kolejne nagrody i wyróżnienia... których anulowanie brane było pod uwagę po tragicznej śmierci Walsh w 1980 roku. Emerytowana lekkoatletka była świadkiem napadu na sklep. Została śmiertelnie postrzelona przez przestępcę. Podczas sekcji zwłok na jaw wyszło, że Stella jest hermafrodytą.
Ostatecznie jednak nie odebrano jej trofeów.

Edinanci Silva

Judoczka z Brazylii, również urodziła się jako posiadaczka zarówno męskich jak i żeńskich organów płciowych. Zanim zadebiutowała podczas Igrzysk w Atlancie zdecydowała się poddać operacji, dzięki której stała się stuprocentową kobietą. Po tym zabiegu Edinanci została zakwalifikowana do mistrzostw.


Siostry Press

Tamara i Irina Press to lekkoatletki z ZSRR startujące w latach 60. w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem i wieloboju. W trakcie ich, owocujących medalami, karier niejednokrotnie mówiło się o tym, że obie panie są w rzeczywistości mężczyznami. Niestety, do dziś nie wiadomo czy byli to “tylko” hermafrodyci, czy autentyczni bracia Press. Po tym jak do badań przed Igrzyskami wprowadzono weryfikację płci kariera obu pań gwałtownie się zakończyła.


 

Ewa Kłobukowska

Kolejna Polka na tej niechlubnej liście. Sprinterka, która trzykrotnie była nagradzana złotymi medalami w latach 1964-1966. Kiedy już nic nie mogło stanąć jej na przeszkodzie w zdobywaniu kolejnych nagród, Kłobukowska nagle wycofała się ze sportu, podając za powód ciężką kontuzję niepozwalającą jej na kontynuowanie kariery na bieżni.
 

Prawdziwym powodem były jednak naciski ze strony działaczy sportowych z NRD i Związku Radzieckiego na Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną o poddanie polskiej biegaczki badaniom na potwierdzenie płci. Gwałtowna reakcja Kłobukowskiej miała potwierdzić zdanie jej oskarżycieli. Nie zmienia to faktu, że rezygnacja sprinterki uchroniła Polskę przed międzynarodowym skandalem.

Santhi Soundarajan

Wyjątkowo źle odbił się na stanie psychicznym indyjskiej lekkoatletki Santhi Soundarajan skandal z jej udziałem. Wątpliwości co do płci sprinterki zostały potwierdzone przez badania, które dla Santhi oznaczały zakończenie kariery. Nikt nie jest doskonały – za rezultatami testów stało, najprawdopodobniej, zaburzenie płciowego rozwoju kobiety, zwane fachowo zespołem niewrażliwości na androgeny. Pomimo iż osoby cierpiące na takie zaburzenie mają fizyczne cechy kobiety, często nie miesiączkują lub też są całkowicie bezpłodne.

Santhi po tak gwałtownym zakończeniu swojej przygody ze sportem wpadła w głęboką depresję i usiłowała popełnić samobójstwo. Na szczęście kryzys ma już za sobą - dziś prowadzi własną szkołę lekkoatletyki.

Heidi Krieger

Ofiara NRD-owskich trenerów i chorych ambicji socjalistycznej fabryki sportowych gwiazd. Mistrzyni w pchnięciu kulą. W 1986 roku podczas europejskich igrzysk w Stuttgarcie wywalczyła złoto. W ciągu całej swej kariery Heidi faszerowana była anabolicznymi sterydami. W połowie lat dziewięćdziesiątych Krieger z przerażeniem stwierdziła, że podawane jej medykamenty spowodowały u niej nieodwracalne zmiany. Jak sama dziś mówi – stała się mężczyzną. Brakowało jej już tylko penisa. Problem ten wkrótce zniknął - 1997 roku zdecydowała się na operację chirurgiczną i uzupełniła swe ciało o ten mały „szczegół”. Zmieniła też imię na Andreas.


Andreas Krieger założył fundację przyznającą nagrody Niemcom zasłużonym w walce z dopingiem.

Yvonne Buschbaum

Kolejna niemiecka sportsmenka, która, tym razem z własnej woli, stała się mężczyzną. Yvonne dwukrotnie zdobyła brązowy medal w skoku o tyczce. Dwa lata temu lekkoatletka ogłosiła, że kończy swoją karierę. Powodem tej decyzji były przygotowania sportsmenki do zmiany płci. Yvonne zaczęła od poddania się się terapii hormonalnej i zmiany swego imienia na Balian.



Obecnie Balian Buschbaum udziela się organizacjach charytatywnych trzymając się z dala od wścibskich paparazzi.

Rob Newbiggin

Skoro już mówimy o zmianach płci, to warto przedstawić tego oto sportowca. W odróżnieniu od innych opisanych tu osób, Rob jest wielkim drabem – bokserem o kobiecej duszy. Urodził się jako mężczyzna, jednak w jego organizmie wykryto ponadnormalną ilość damskich hormonów. Idąc za radą ojca zapisał się na lekcje boksu, aby stać się prawdziwym facetem.

 

Dziś Newbiggin, mimo iż ma kochającą żonę i dzieci, wciąż nie jest pewny swojej płci. Ostatnio podjął jednak decyzję, która za nim chodziła od lat – postanowił przejść szereg zabiegów chirurgicznych i hormonalnych, aby stać się kobietą. Ma zamiar zmienić imię na Mercedes i kontynuować karierę bokserską wśród innych kobiet. Pytanie tylko czy jakakolwiek z bokserek chciałaby się zmierzyć z tak potężną przeciwniczką, jaką będzie wkrótce Rob...
Póki co, sportowca w tym trudnym okresie wspomaga żona. Oby każda małżonka była tak wyrozumiała.




Pamiętaj! Nigdy nie wiesz komu kibicujesz!




Oglądany: 128422x | Komentarzy: 30 | Okejek: 782 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało